60-luvun autot
Haullasi löytyi 18 vaihtoautoa
60-luvun klassikkoautot edustavat autoteollisuuden kulta-aikaa, jossa korostuivat tyyli ja suorituskyky. Ne tarjoavat mahdollisuuden kokea ajamisen historiaa ja omistaa ajoneuvo, joka on säilyttänyt arvonsa. Klassinen muotoilu ja tekninen kiinnostavuus houkuttelevat harrastajia, ja jokainen auto kertoo oman tarinansa tuoden omistajalle ylpeyttä ja ajamisen iloa. Nämä autot tunnistaa vahvoista linjoista, kromauksista ja tehokkaista moottoreista. Muskeliautot yhdistivät voiman ja tyylin, kun taas urheiluautot korostivat ketteryyttä. Nykyisin ne ovat arvostettuja sekä harrastajien että sijoittajien keskuudessa, edustaen aikakautta, jossa käsityötaito ja mekaaninen yksinkertaisuus kohtasivat muotoilun. 60-luvun klassikkoautojen joukosta löytyy monia ikonisia malleja amerikkalaisilta valmistajilta, kuten Ford Mustang, Chevrolet Camaro ja Dodge Charger. Eurooppalaisista malleista suosittuja ovat esimerkiksi Porsche 911, Jaguar E-Type ja Ferrari 250. Järjestä listaa:
<br><br>Järisyttävän upea Camaro Restomod!<br><br>Näiden hinnat huitelevat Atlantin toisella puolella jo 200.000€ tasossa ja yli. Todella upea yksilö!<br><br>Tärkeimmät ominaisuudet:<br><br>Sisätilat:<br>-Nahka- ja Alcantaraverhoilu<br>-Recaro-kilpaistuimet<br>-Alkuperäishenkeä kunnioittavat yksityiskohdat<br>-MOMO-ohjauspyörä<br>-Kustomoidut mittaristot<br><br>Tekniikka<br>-Legendaarinen suuritehoinen LS7-moottori<br>-Jämerä T56 Magnum-vaihdelaatikko kasvaneille tehoille<br>-Suuremmat jarrut Z06 Corvetesta, edessä 14" ja takana 13, 5"<br><br>Lisäksi...<br>-12 Bolt Truktrack -taka-akselisto<br>-Coiloverit (edessä Detroit Speed ja takana 4-Link<br>Yms.<br><br>KAUPANKÄYNTI<br>Autokaupan suorittamiseen liittyvät asiakirjat hoituvat yhtiömme kanssa asioidessasi sähköisesti. Logistiikkaketjumme toimittaa auton halutessasi esimerkiksi työpaikallesi tai kotiovellesi. Tervetuloa myös liikkeeseemme! Noudamme tarvittaessa myös Helsinki-Vantaan lentokentältä. Olemme avoinna arkisin klo 9 – 17. Aukioloaikojen ulkopuolella sopimuksen mukaan. Ehdota sinulle sopivaa aikaa!<br><br>LEASING JA RAHOITUS<br>Tarjoamme joustavia ja kilpailukykyisiä rahoitusratkaisuja yhteistyössä suurimpien rahoitusyhtiöiden kanssa. Rahoitussopimuksien solmiminen onnistuu myös mutkattomasti etänä. Kattavat huolto- ja rahoitusleasingpalvelut onnistuvat myös. Mahdollisuus myös ilman käsirahaa – Pyydä tarjous!<br><br>VAIHTOAJONEUVOT<br>Otamme vaihdossa autot, moottoripyörät, koneet, moottorikelkat ja veneet. Myös useampi ajoneuvo käy vaihdossa kaupan yhteydessä. Tarjoa!<br><br>TILAUSAJONEUVOT<br>Jos varastostamme ei löydy heti mieluisaa ajoneuvoa, niin ota yhteyttä tilauspalveluumme. Meillä on yli 10 vuoden kokemus räätälöidyistä ratkaisuista ja kansainvälinen verkostomme on laaja. Etsimme sinulle sinun budjettiisi ja toiveisiisi sopivan ajoneuvon ja toimitamme sen sinulle. Teemme siitä sinulle mahdollisimman vaivatonta. Lisäksi halutessasi otamme vaihdossa nykyisen ajoneuvosi ja tarjoamme lisäpalveluita rahoituksesta takuuseen.<br><br>VAKUUTUKSET JA REKISTERÖINTI<br>Olemme rekisteröity vakuutusasiamies ja toimimme yhteistyössä suurimpien suomalaisten vakuutusyhtiöiden kanssa. Hoidamme uuteen autoosi vakuutuksen ja rekisteröintitoimenpiteet puolestasi. Yhtiöllemme on myös myönnetty Verohallinnon luottoasiakkuus -status ja toimimme autoverotuksen rekisteröitynä asiamiehenä.<br><br>LISÄVARUSTELU<br>Puuttuuko autosta jokin varuste? Lisävarustelemme toiveidesi mukaisesti.<br><br>LISÄTURVA<br>Halutessasi voit hankkia autollesi lisäturvaa äkillisten rikkoutumisten varalta – jopa 24kk / 40000km asti. Autamme myös jatkamaan autosi tehdastakuuta, mikäli se on saatavilla.<br><br>Kysy lisää myynnistä: 0102481150 tai [email protected], WhatsApp – 0504767936.<br><br>BILBUTIKEN HELSINKI<br>Boutique Car Dealership<br>
179 900
€ 1 000
km 1969
Kovapeltinen mutta patinoitunut maalipinta. Maalipinta vaikuttaa alkuperäiseltä. Penkit on verhoiltu uudelleen. ja lattimatto on siisti. Ajotuntumaltaan auto on kurantin tuntuinen. Kulkee suoraan, ohjaus 60-lukulaiseksi hyvä eli ehjä (simpukka ja ohjauskulmat kunnossa) vaihteisto toimii hienosti ja jarrut hyvät. Ikkunat toimivat normaalisti. Taka-akselille on asennettu ilmalla säädettävät iskunvaimentimet jolla voi vaihtaa auton ajoasentoa.
, Autossa jälkiasennetut stereot jotka saa halutessaan helposti pois.
, Auto on pelleiltään ja tekniikaltaan hyvä. Tämä yksilö on otollinen joko säilyttää hienosti patinoituneena, mutta yksilönä on myös potentiaalinen korin entisöintiä ajatellen. Kromiosat ovat pääpiirteittäin kunnossa ja kiiltävät, mutta nekin alkuperäiset eli jonkun verran perinteistä hapettumaa (pistemuodostelmaa). Takapuskuri vaatii hieman enemmän toimenpiteitä kromien osalta.
,
, Vuoden 1963 Pontiac Grand Prix edustaa mallin ensimmäistä sukupolvea (1962–1964),
, Pontiac markkinoi autojaan aggressiivisesti käsitteellä "Wide-Track" (leveä raideväli).
, Vuoden 1963 mallissa pyöriä siirrettiin ulommas korin reunoille, mikä teki autosta huomattavasti vakaamman mutkissa kuin useimmat sen ajan kilpailijat.
, Leveä raideväli antoi autolle matalan, leveän ilmeen, josta tuli Pontiacin tavaramerkki 1960-luvulla.Vuosimalli 1963 oli aikanaan valtava myyntimenestys.
,
, Tähän autoon kannattaa tulla paikan päälle tutustumaan. Katso ajoneuvon kaikki kuvat: https://www.rinta-jouppi.com/ajoneuvohaku/pontiac/grand_prix/485279/
2d HT
389 + TH400
Ohjaustehostin
Jarrutehostin
Taka-akseli säädettävillä ilmaiskunvaimentimilla
1 x Renkaat vanteilla
Jälkiasenteinen BT stereo
Auton todellinen kilometrimäärä ei ole tiedossa
Kysy lisää: Jan Björklöf 050 444 0038. Minut tavoittaa myös WhatsAppilla https://wa.me/358504440038
16 900
€ 1 000
km 1963
Yhteydenotot Aapo Hakala 050 539 7320 myös Whatsapp, [email protected], Siistikuntoinen legendaarinen tulilintu, auto kunnostettu kauttaaltaan ammattilaisten toimesta ja laadukkailla osilla. Auton isoimmat päivitykset tehty 2020/2021, Tullut Amerikoista 2017 Ruotsiin missä tehty osa kunnostuksista. Ruotsista Suomeen 2019 ja sen jälkeen rakenneltu Suomessa. Ensirekisteröity Suomeen 9.7.2021. Suomessa kaksi omistajaa, Moottorilla ajettu n. 4 tkm ja muilla osilla n. 2 tkm, Ulkonäkö klassinen alkuperäinen, mutta nykyajan tekniikalla, Autosta juttua V8-lehdessä ( numero 06/22) - palkittu Oulun American Car Show:ssa., Moottori, Skip White Performance 406 SBC, tehtaan paperit ja tarkat tiedot mukana sekä penkkilappu 496 hv/527 Nm, Vaihteisto, Tremec TKO600, 5-vaihteinen manuaali, SST vauhtipyörä, katu sintteri levy, hydraulinen kytkin, Dynotech kardaani, Kaikki sähköt uusittu, American autowire kit. Johdot niputettu Painless johtosukilla., Alusta: kaikki puslat ja helat vaihdettu, kääntövarret ja nivelet uusittu, putkitukivarret edessä, 2" droppi spinlet, uudet laakeroinnit, CCP big brake kit (edessä 13" levyt ja takana 12"), kavennettu 10 pulttinen taka-akseli uusitulla levylukolla, CalTracktion bars, QA1 säädettävät iskunvaimentimet, QA1 etuvakaaja, lehtijouset uusittu, polttoainetankki uusittu, Sniper polttoainepumppu, 2.5” putkisto taakse saakka, American racing VN507 Rodder vanteet 17x8” / 18x9,5” hyvillä renkailla, Hooker supercomp peltisarja/putkisto, Sytytyksen ohjausyksikkö Sniper Hyperspark EFI, 2017 ylimaalattu, uudet puskurit, penkit, oviverhoilut, lattiamatto, Autometerin tuotteilla koko mittaristo, Autometer paneeli, Frostbite 4-rivinen alumiinijäähdytin sekä Mr. Casket paisuntasäiliö, Spal tehokkaat flektit ilmanohjaimella, March Performance Serpentine kit (laturi,ohjaustehostin, vesipumppu)., Äänieristetty lattia, Ratti uusittu, Camaron keskikonsoli, Hi-perf ultratorgue startti, Seuraava katsastus 30.4.2027, Rekisteröity 4:lle, Pituus 4,8 m, l
49 990
€ 4 000
km 1968
Automyynti Seppo Korhonen Oy
49 900
€ 5 000
km 1963
AKR Forssa Oy
9 900
€ 30 000
km 1963
Seuraava katsastus vasta 15.6.2028 mennessä
Vuoden 1964 harvinaisuus
Mittarissa 34566km
Automaatti vaihteisto
Loistava kesäauto tuleviin kesiin!
Cabriolet malli
Takaveto
18 900
€ 34 000
km 1964
Katso kaikki kuvat, tarkemmat tiedot ja varaa omaksesi: https://www.rintajouppi.fi/auto/ford/cortina/BG-263/
* J. autorahoitus - Auto edullisesti osamaksulla jopa ilman käsirahaa ja 72kk maksuajalla. Pyydä tarjous sinulle sopivasta kuukausierästä.
* Lisää laadukkaita vaihtoautoja ja ajoneuvoja, sekä tarkemmat tiedot kampanjoista löydät osoitteesta https://www.rintajouppi.fi/vaihtoautot/
Suomi-auto
Museokatsastettu 11/1997
Seuraava katsastus 7/28
Vähän ajettu
Kahdet kesärenkaat
Nahkasisusta
* Kysy rahoitusta kiinteällä korolla koko laina-ajalle juuri tähän ajoneuvoon ja kurvaa koeajolle.
* OSTAMME 1000 AUTOA HETI. Tarjoa alle 225 tkm ajettua ja alle 15 vuotta vanhaa autoasi: https://www.rintajouppi.fi/ostetaan-autoja/
* Tämä ja kaikki tuhansista vaihtoautoistamme ovat ostettavissa mistä tahansa päin Suomea - kaikista J. Rinta-Joupin toimipisteistä.
11 900
€ 39 000
km 1969
Etsitkö sympaattista brittiklassikkoa, joka kääntää katseet ja nostaa peukalot pystyyn missä ikinä liikutkin? Tästä klassinen, ikoninen ja ajaton 1960-luvun alun Ford Anglia Deluxe -varustetasolla seuraavalle harrastajalle suoraan ajoon. 1-litrainen (997 cm³) Kent-moottori eli kyseessä on se aito 1.0L ”Juustohöylä”.
, Autoon on asennettu kärjetön sytytysjärjestelmä, autosta on muutenkin pidetty huolta harrastajan toimesta.
, Auto on museokatsastettu ja katsastus on voimassa 6.10.2025 - 8.10.2029 aikavälillä.
,
, Auton tuulilasinpesintä, sekä lämmityslaitetta ei ole testattu. Autoon kannattaa tulla tutustumaan paikan päälle. Katso ajoneuvon kaikki kuvat: https://www.rinta-jouppi.com/ajoneuvohaku/ford/anglia/488938/
Vaihdossa voit tarjota autoa, moottoripyörää, matkailuajoneuvoa, traktoria tai mitä tahansa muuta ajoneuvoa (yhtä tai vaikka useampaakin)
Varustepaketti: Deluxe
Kaksivärimaalaus
Raolleen avattavat takaikkunat
Tuulilasinpesin
Lämmitin
Kromikoristelu ja listat
Sivupeilit molemmin puolin
Sisätilan valo
Tuhkakuppi edessä, sekä kaksi takana
Kesärenkaat
Autoon ei ole talvirenkaita
Omistajan käsikirja
Museorekisteröity
Roiskeläpät taka-akselilla
Vararengas (Todennäköisesti alkuperäinen)
Kysy lisää: Jan Björklöf 050 444 0038. Minut tavoittaa myös WhatsAppilla https://wa.me/358504440038
8 500
€ 39 000
km 1962
Siilin Automyynti
22 800
€ 42 663
km 1966
Siistikuntoinen museorekisteröity Anglia vuodelta 1966.
Seuraava katsastus: 11.2.2030 mennessä.
Auto museorekisteröity 9.2.2026, Autossa sen myötä 4 vuoden katsastusväli
Autoon löytyy alkuperäinen kauppa sopimus ja tilaus sopimus vuodelta 1966.
Tervetuloa tutustumaan autoon paikanpäälle!
8 800
€ 48 000
km 1966
Koiviston Autotalo Oy
89 930
€ 78 000
km 1966
ilmainen Parrotz-kotiinkuljetus kaikkialle Suomeen, kysy lisää myyntitiimiltä +358 50 5225015 / Sami Nyman
Kilvellinen, upea vuoden 1969 Ford Escort 2.0i tekniikalla, aidolla takavedolla sekä erittäin kattavalla ja sääntöjenmukaisella kilpavarustelulla. Sisäpuolella tämän upean Historic-ralliauton kuljettaja ja kartanlukija pääsevät nauttimaan mm. uusien Momon urheiluistuinten ja TRS-turvavöiden tarjoamasta maksimaalisesta tuesta ja turvasta aina vuoteen 2028 asti. Toimiva lämmityslaite pitää kabiinin mukavana myös kylmemmillä syystaipaleilla. Legendaariset BOSCH & Hella -lisävalot valaisevat tietä tehokkaasti pimeinä iltoina ja öisin tien päällä. Näyttävän kokonaisuuden kruunaa valmiiksi rakennettu Historic-tekniikka, luokituksen mukainen Rocket-vaihteisto, lukollinen perä sekä vuoteen 2031 asti voimassa oleva virallinen FIA-passi!
Soita tai laita viestiä tästä autosta +358 50 5225015 / Sami Nyman!
Meiltä saat myös sinun tarpeisiisi räätälöidyn rahoituksen!
Tervetuloa tutustumaan ja ihastumaan tähän harvinaisen upeaan yksilöön Järvenpään Showroomille osoitteeseen Satukukanpolku 5D, Järvenpää tai ota yhteys suoraan myyntitiimiin +358 50 5225015 / Sami Nyman! Kurkkaa koko Parrotz-valikoima nettisivuiltamme osoitteessa www.parrotz.fi/showroom
Historic-ralliin hyväksytty kilvellinen Escort
FIA-passi voimassa 2031
Vaihteisto Rocket 4v (luokitustodistuksen mukainen)
Perä lukollinen 5,7
AP Racing -jarrut
Bilstein-alusta edessä, SPAX takana
Alumiininen polttoainetankki peräkontissa ( BDA style)
Momon penkit (voimassa 2028)
TRS-vyöt (voimassa 2028)
Pleksilasit
Uusi tuulilasi
Lämmityslaite
Bosch- & Hella-lisävalot
15" Minilite 8-puolaiset vanteet
Väri: Sininen
VIN: GBATJB61163
Parrotz-tiimit palvelevat sinua whatsapissa, puhelimitse sekä paikan päällä, jotta auton ostaminen on sinulle mahdollisimman helppoa!!
Etkö löytänyt meiltä tarpeisiisi sopivaa autoa? Kerro Parrotz-tiimille millaisen auton sinä haluat ja etsimme sinulle sopivan auton. Kysy myyjältäsi lisää Parrotz-Tailored palvelusta!!
28 490
€ 83 500
km 1969
Keräilyharvinaisuus!
Katso kaikki kuvat, tarkemmat tiedot ja ota yhteyttä: https://www.kayttoauto.fi/fi/ajoneuvot/seinajoki/vaihtoautot/morgan/44/MJG-12/
Yhteydenotot: Jaakko Viitala 045-6710 069 (soitto/viesti/WhatsApp)
Museorekisterissä
Entisöity, harvinainen yksilö
Keräilijän unelma
Tämä on nähtävä! Auto nyt nähtävänä vaihtoautohallissamme
35 990
€ 84 000
km 1969
Siilin Automyynti
21 900
€ 85 995
km 1962
Todella hienokuntoinen ja ryhdikäs yksilö! Tervetuloa paikanpäälle tutustumaan autoon ja sen kuntoon.
Edelliset omistajat pitäneet autosta hyvää huolta ja sen näkee auton kunnosta. Vuosien varrella auton ulkokuori ja sisusta entisöity.
Seuraava katsastus: 31.7.2028 mennessä.
Museoajoneuvoksi hyväksytty 18.6.2020, katsastus väli 4-Vuotta! Myös käyttökustannukset sen myötä alhaiset.
12 900
€ 99 000
km 1969
Museorekisteröity! 7,5l 455 moottori juuri rempattu, TH400 vahvistettu laatikko, 9" Ford lukkoperä, Wildwood levyjarrut edessä ja takana, Laturi ja vesipumppu uusittu, Laadukas sähköinen bensapumppu, Peltipakosarjat ja tuplaputket huippu soundeilla.
, -, Katso ajoneuvon kaikki kuvat: https://www.rinta-jouppi.com/ajoneuvohaku/buick/skylark/488446/
-
Ville Kaario 050 408 0730. Minut tavoittaa myös WhatsAppilla https://wa.me/358504080730
-
Museorekisteröity
MSD sytytys
Levyjarrut
Istuimet 8:lle
Nahkaverhoilu
Kattoikkuna
Radio
USB
Auto tuotu käytettynä maahan!
-
Tämän ajoneuvon toimitus sinua lähimpään liikkeeseen 99e!
Rahoitus jopa ilman käsirahaa, sinulle sopivalla kiinteällä kuukausierällä ja korolla ilman takaajia tai vakuuksia (haemme luottopäätöksen puolestasi)
22 900
€ 142 000
km 1969
Tampereen AutoCenter Oy
24 900
€ 155 000
km 1960
GT-Auto Vantaa
44 900
€ 66 666 666
km 1963